Profil działalności gabinetu

Problemy z miesiączkowaniem lub zajściem w ciążę

Choroby tarczycy

Choroby nowotworowe tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego

Problemy z miesiączkowaniem lub zajściem w ciążę

W aktualnym pełnym stresów życiu kobiety często miewają problemy z miesiączkowaniem i zajściem w ciążę. Jako matce czwórki dzieci, największą satysfakcję sprawia mi każda pacjentka, która mimo wcześniejszych nieudanych prób macierzyństwa zachodzi w ciążę po przeprowadzeniu adekwatnej terapii hormonalnej. Oczywiście w trakcie ciąży czuwam nad gospodarką hormonalną zapewniającą właściwy rozwój dziecka.

Przyczyną bezpłodności mogą bowiem być zaburzenia czynności tarczycy, nadnerczy, przysadki a nawet podwzgórza, stąd też diagnostyka musi obejmować pełne spektrum hormonów a wskazówkami do badań jest dobrze przeprowadzony wywiad i badanie fizykalne pacjentki. Tematy te poruszam w moich wykładach, które od kilku lat prowadzę dla lekarzy specjalizujących się w ginekologii. Poza przedstawieniem aktualnego stany wiedzy w tej dziedzinie dzielę się z nimi również doświadczeniem z własnej praktyki.

Choroby tarczycy

Wydawałoby się, że stosunkowo często występujące choroby tarczycy, ich objawy i skutki powinny być dobrze znane i leczone. Nie zawsze jednak jest to proste – wyniki aktualnie prowadzonych badań światowych wprowadzają nowości terapeutyczne. Zagadnienia te są mi bliskie, gdyż działalność naukowa do habilitacji obejmowała genetyczne podłoże nienowotworowych chorób tarczycy.

Choroby nowotworowe tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego

Raki endokrynne to złośliwe nowotwory narządów wydzielania wewnętrznego – tarczycy, przytarczyc, nadnerczy oraz nowotwory neuroendokrynne. Ich diagnostyka i terapia wymagają specjalistycznej wiedzy z endokrynologii onkologicznej. Zagadnieniami tymi zajmuję się w ramach mojej pracy w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Od 20 lat prowadzę gabinet endokrynologiczny, w którym wykorzystuję swoje doświadczenie z działalności naukowej i lekarskiej. Zajmuję się diagnostyką i terapią schorzeń hormonalnych, szczególnie chorób tarczycy: woli guzkowych, choroby Hashimoto i nadczynności tarczycy, oraz zaburzeń miesiączkowania i bezpłodności na tle zaburzeń hormonalnych i zapewnieniem równowagi hormonalnej w czasie ciąży. Oddzielny temat to diagnostyka raków tarczycy i nowotworów narządów wydzielania wewnętrznego.

Specjalistyczny Gabinet Endokrynologiczny

Dr hab. n med. Beata Jurecka-Lubieniecka
Docent w Instytucie Onkologii w Gliwicach

32-600 Oświęcim
ul. Przeczna 3