Aktualności

Najnowsze informacje na stronie

 

 

 

Październik, 2017

 

Na VI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego w Szczecinie przewodniczyłam sesji "Tarczyca a ciąża" i przedstawiłam kompleksowo temat "Problemy z płodnością i zaburzenia miesiączkowania u pacjentek z chorobami tarczycy". W wykładzie wykorzystałam wyniki badań i bieżącej praktyki klinicznej.

 


 

 

Wrzesień, 2017

 

Choroby tarczycy mają bardzo istotny wpływ na przebieg miesiączkowania, ciąży i płodność kobiet. W dwóch wykładach dla lekarzy ginekologów w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Katowicach: "Diagnostyka i terapia zaburzeń tarczycy w ciąży" oraz "Zaburzenia miesiączkowania i bezpłodność w chorobach tarczycy" przedstawiłam im tą skomplikowaną materię w aspekcie teoretycznym i postępowania klinicznego.

 


 

Wrzesień, 2017

Wykorzystanie izotopów w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych omówiłam w swoim wystąpieniu na I Uniwersyteckich Dniach Onkologicznych w Katowicach, przedstawiając zarówno trendy światowe, jak i praktykę kliniczną w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Terapia izotopowa jest ważnym elementem całości postępowania terapeutycznego w leczeniu nowotworów. 

 


 

Czerwiec, 2017

Temat "Różne oblicza nowotworów neuroendokrynnych trzustki - indywidualizacja podejścia w oparciu o badania genetyczne" przedstawiłam w wykładzie na Konferencji Naukowej:Kontrowersje w diagnostyce i terapii nowotworów we Wrocławiu. W wykładzie wykorzystałam materiał badawczy gromadzony przez lata w naszym Zakładzie w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

 


 

Maj, 2017

Na kolejnym, 19-tym Europejskim Kongresie Endokrynologicznym w Lizbonie ECE 2017 przedstawiłam przygotowany z zespołem współpracowników poster zatytułowany "Parathyroid cancer - clinical presentation, prognostic factors and long-term evolution" prezentując aktualne trendy w leczeniu raków przytarczyc, a na tym tle nasze doświadczenia i praktykę kliniczną. Nowotwory przytarczyc, raki neuroendokrynne, neuroendogenne i inne są przedmiotem codziennej praktyki w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Gliwicach.

 


Marzec, 2017

W Journal of Human Genetics ukazał się kolejny artykuł (wcześniejsze - patrz "Publikacje") podsumowujący kolejny etap prac badawczych, w których uczestniczę współpracując z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Akademii Medycznej w Warszawie, kierowaną przez Prof. T. Bednarczuka. W artykule omówiono związek zmian genetycznych z oftalmopatią w chorobie Graves'a. 

 

Gender-dependent and age-of-onset-specific association of the rs11675434 single-nucleotide polymorphism near TPO with susceptibility to Graves' ophthalmopathy.

Kuś A, Szymański K, Jurecka-Lubieniecka B, Pawlak-Adamska E, Kula D, Miśkiewicz P, Bolanowski M, Płoski R, Bossowski A, Daroszewski J, Jarząb B, Bednarczuk T
J Hum Genet. 2017 Mar;62(3):373-377. doi: 10.1038/jhg.2016.135. Epub 2016 Nov 10.

 


 

Marzec, 2017

Uczestniczyłam w VII Zjeździe Endokrynologii Ginekologicznej "PCOS od A do Z". Bardzo dobre wykłady zaproszonych gości zagranicznych na temat PCOS, tzn. specyficznych zmian hormonalnych u kobiet powodujących zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.

 


 

Luty, 2017

Tematem mojego wykładu na Spotkaniu Śląskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Tyreologicznego w Katowicach był związek aktualnej i przyszłej terapii nowotworów neuroendokrynnych z ich molekularną patogenezą. Mówiąc najprościej molekularna patogeneza to podłoże genetyczne tych nowotworów. Im lepiej rozumiemy patogenezę choroby, tym trafniej potrafimy dobrać najskuteczniejszą terapię.

 


 

Styczeń, 2017

Dla przedstawicieli firm farmaceutycznych w Warszawie przygotowałam wykład, w którym zapoznałam ich z nowymi, często pozostającymi jeszcze w fazie prób terapiami nowotworów neuroendokrynnych wykorzystującymi informacje genetyczne do indywidualizacji leczenia. Indywidualizacja terapii, czyli dostosowywanie jej do konkretnego organizmu pacjenta, to kierunek a jakim aktualnie zmierza medycyna. Nowotwory neuroendokryynne, w skrócie, występują w przewodzie pokarmowym i płucach, są trudne do wykrycia. Charakteryzuje je aktywność hormonalna - wydzielają hormony zaburzając równowagę hormonalną organizmu.

 

  • Galeria