Problemy z miesiączkowaniem lub zajściem w ciążę
W aktualnym pełnym stresów życiu kobiety często miewają problemy z miesiączkowaniem i zajściem w ciążę. Jako matce czwórki dzieci, największą satysfakcję sprawia mi każda pacjentka, która mimo wcześniejszych nieudanych prób macierzyństwa zachodzi w ciążę po przeprowadzeniu adekwatnej terapii hormonalnej. Oczywiście w trakcie ciąży czuwam nad gospodarką hormonalną zapewniającą właściwy rozwój dziecka.
Przyczyną bezpłodności mogą bowiem być zaburzenia czynności tarczycy, nadnerczy, przysadki a nawet podwzgórza, stąd też diagnostyka musi obejmować pełne spektrum hormonów a wskazówkami do badań jest dobrze przeprowadzony wywiad i badanie fizykalne pacjentki. Tematy te poruszam w moich wykładach, które od kilku lat prowadzę dla lekarzy specjalizujących się w ginekologii. Poza przedstawieniem aktualnego stany wiedzy w tej dziedzinie dzielę się z nimi również doświadczeniem z własnej praktyki.
Choroby tarczycy
Wydawałoby się, że stosunkowo często występujące choroby tarczycy, ich objawy i skutki powinny być dobrze znane i leczone. Nie zawsze jednak jest to proste – wyniki aktualnie prowadzonych badań światowych wprowadzają nowości terapeutyczne. Zagadnienia te są mi bliskie, gdyż działalność naukowa do habilitacji obejmowała genetyczne podłoże nienowotworowych chorób tarczycy.
Choroby nowotworowe tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego
Raki endokrynne to złośliwe nowotwory narządów wydzielania wewnętrznego – tarczycy, przytarczyc, nadnerczy oraz nowotwory neuroendokrynne. Ich diagnostyka i terapia wymagają specjalistycznej wiedzy z endokrynologii onkologicznej. Zagadnieniami tymi zajmuję się w ramach mojej pracy w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Gliwicach.